Co je nového a co se událo

Blíží se Velikonoce a tak na přání účastníků jsme se i letos věnovali pokusy s vejci. Nejprve jsme si připomněli, které pokusy jsme loni dělali, které se nám dařilo zahrnout úspěšně do výuky a jaké se líbily žákům. Také jsme si pověděli o několika "vylepšeních" klasických pokusů.

Na prvním setkání letošního kalendářního roku jsme se věnovali optice. Nejen, že jsme si o ní povídali, ale také si vyzkoušeli některé optické klamy. Vyzkoušeli jsme si, jak vnímáme barvy, jak pomocí zrcadla udělat ze čtverečku kolečko a naopak. Vyrobili jsme si nepravý hologram na mobilní telefon a, jako "zlatý hřeb", jsme si vyrobili jednoduchou...

Závěr roku se většinou nese ve sváteční náladě. A co ve škole? Tam je tou dobou stále těžší žáky a studenty zaujmout, proto jsme prosincové setkání věnovali aktivitám, jež právě onu sváteční atmosféru navodí, dítka naladí a přitom si nevšimnou, že vlastně "dělají" fyziku. ;-)

Listopadové setkání jsme opět věnovali magnetismu, či spíše elektromagnetismu. Vyzkoušeli jsme si levitující magnety, magnetický kolotoč, levitující tuhu, ale také elektromagnetickou indukci pomocí magnetické destičky (kterou nám zapůjčila Věrka Koudelková z MFF UK), elektromagnetický vláček i lampičku s levitující žárovkou. Na konec jsme si...

Magnety - "hračky", co lákají děti i dospělé, nás nevyjímaje. Pustili jsme se s nimi s chutí do experimentování. Nejprve jsme si prohlédli různé modely magnetického pole a pak se pustili do výroby jednoho z nich. Stačila nám na to krabička, jehly a nitě. A také samozřejmě magnet. Největším úskalím, bylo navlékání jehel, nitím se do jejich oušek moc...

Léto za námi, za to před námi nový školní rok. Rok, v němž se opět budeme setkávat na našich fyzikálních schůzkách. Hned na té první byla poměrně hojná účast. Není divu, už jsme se na sebe a na pokusy těšili. :-)

Kdo by se v létě rád nesvezl na lodičce a kdy by si rád nějakou tu lodičku po vodě nepustil. My se na to těšili už od minulého setkání a tak jsme se pustili s chutí do práce.

Voda. Téma na mnoho setkání a přehršle pokusů... I když se nedají vyzkoušet všechny, měli jsme možnost si jich "osahat" dost. Začali jsme focením velké hvězdy = kapky vody. Její tvar je pro mnohé, a hlavně pro děti, velmi překvapující. Jak se nám první úkol povedl můžete posoudit v galerii.

Lékařské špachtle, špátle, lopatky, lžíce či jak se jim ještě říká jsou pro fyzikáře úžasným zdrojem dřeva. Dají se použít v různých oblastech fyziky. My se tentokráte zaměřili především na síly a pohyb. A protože se blíží závěr školního roku, vybrali jsme si několik skládaček a hraček.